Czwarty rząd premiera Marka Rutte.
© RVD - Valerie Kuypers
Kilka dni temu w niderlandzkiej polityce zaobserwowano poważny kryzys. Rząd Marka Rutte jest podzielony w kwestiach azylowych i wszystko wskazuje na to, że ministrowie nie dojdą do porozumienia. Lokalne media piszą o tym, że ,,gabinet jest bliski upadku”, a osoby związane ze sprawą komentują, że ,,coś naprawdę się popsuło”.
Kłótnia o azyl
Dyskusje w niderlandzkim gabinecie trwają od środy. Tematem sporu jest kwestia azylu, a dokładnie przyjmowania uchodźców wojennych. VVD i CDA chcą utrudnić osobom ubiegającym się o azyl ze stref wojennych sprowadzenie do Holandii swoich bliskich. W ten sposób Rutte chce ograniczyć przyjmowanie nowych migrantów. Sprzeciw wobec tego rozwiązania wyraziły partię D66 i ChristenUnie.
Głosowanie nad tak kontrowersyjnym tematem jest niezwykle niezwykłe i de facto oznacza koniec tego gabinetu. D66 i CU prawdopodobnie wyciągną wnioski przed tym głosowaniem, jeśli Rutte będzie nieugięty. Wciąż mają nadzieję, że VVD ustąpi wcześniej ~komentarz AD.
Negocjacje w sprawie trwają od dawna, jednak dopiero teraz VVD postanowiło podjąć ostateczną decyzje. Zdaniem D66 i CU sytuacja azylantów w kraju jest teraz stabilna. Liczba przybywających spada, więc nie ma powodu, by wprowadzać radykalne ograniczenia.
Kryzys w rządzie
Jeżeli gabinet nie dojdzie do porozumienia w sprawie azylantów, to wiele wskazuje na to, że nastąpi rozpad rządu. Zapowiadają to media, ale także politycy zaangażowani w sprawę. Niektórzy uznali, że ,,coś naprawdę się popsuło”, a inni, że ,,nie wiadomo, czy da się to jeszcze uratować”.
Niektórzy politycy uspokajają opinię publiczną i zapewniają, że porozumienia dalej trwają. Takie stanowisko przyjmuje m.in. były minister zdrowia, a obecnie przedstawiciel budownictwa publicznego: Hugo de Jonge.
To duża różnica w stosunku do wczoraj. Rozmawiamy już od pięciu godzin. Nie robilibyśmy tego, gdybyśmy nie uważali, że nie możesz się do siebie zbliżyć ~Hugo de Jonge dla AD.
Holenderski rząd
Mark Rutte jest najdłużej urzędującym premierem w Holandii. Pełni tę funkcję od 12 lat, co sprawia, że jest także drugim najdłużej sprawującym to stanowisko politykiem w Europie. Lepszy od Niderlandczyka jest tylko Węgier: Viktor Orbán.
Rutte od samego początku jest związany z partią VVD. W 2006 roku został wybrany na nowego przewodniczącego, a kilka miesięcy później doprowadził ugrupowanie do osiągnięcia istotnej pozycji w parlamencie.
VVD charakteryzuje się jako ,,konserwatywny liberalizm”. Oznacza to dążenie do swobody działań gospodarczych, strzeżenie prawa do własności i sprawiedliwości.