Josep Borell, szef dyplomacji UE.
Hearing of Josep Borrell, High Representative / Vice President-designate, A stronger Europe in the World
Władze Nikaragui, czyli państwa położonego w Ameryce Środkowej, poinformowały o natychmiastowym zawieszeniu stosunków dyplomatycznych z Holandią. Powodem tej decyzji ma być ,,neokolonialny” charakter kraju tulipanów, który ,,obraża nikaraguańskie rodziny”. W sprawie wypowiedzieli się przedstawiciele Unii Europejskiej.
Decyzja Nikaragui
30 września Ministerstwo Spraw Zagranicznych w Managui (stolicy Nikaragui) opublikowało informacje o zawieszeniu kontaktów z Niderlandami. Zdaniem władz Holandia jest ,,interwencjonistyczna i neokolonialistyczna”. W komunikacie podkreślono, że zbrodnie kolonizatorów nie zostaną zapomniane, ponieważ obrażały i dalej obrażają nikaraguańskie rodziny.
Niespodziewane oświadczenie natychmiast doczekało się komentarza ze strony niderlandzkich polityków. Szczegółowe oświadczenie w sprawie wydał wicepremier Niderlandów i minister spraw zagranicznych Woepke Hoekstra.
Holandia ubolewa nad niesłuszną decyzją Nikaragui o zerwaniu stosunków dyplomatycznych. Zachowujemy stanowczą pozycję wobec pogarszających się standardów demokratycznych i łamania praw człowieka w Nikaragui. Niemniej rzeczowa dyskusja jest zawsze lepsza niż zerwanie relacji ~komunikat Woepke Hoekstra.
Zdaniem ekspertów zaskakująca decyzja może być reakcją na zaprzestanie finansowania budowy szpitala w Nikaragui przez Niderlandy. Projekt został wstrzymany kilka lat temu, a jego powodem, była ,,pogarszająca się sytuacja w kwestiach demokracji i praw człowieka” w amerykańskim kraju.
Komentarz UE
Decyzja o zawieszeniu stosunków dyplomatycznych z Holandią została skomentowana także przez władze UE. Organizacja potraktowała sprawę bardzo osobiście, biorąc pod uwagę to, że kilka dni wcześniej władze Nikaragui wydały nakaz opuszczenia państwa dla Bettiny Muscheidt, ambasadorki Unii Europejskiej. Dyplomatka została uznana za ,,persona non grata” przez zaapelowanie o ,,odbudowę demokracji w tym kraju”.
UE głęboko ubolewa również nad nieproporcjonalną i nieuzasadnioną jednostronną decyzją podjętą w piątek przez rząd Nikaragui o zerwaniu stosunków dyplomatycznych z Królestwem Holandii i wyraża niezachwiane poparcie dla rządu holenderskiego
~ oficjalny komunikat szefa dyplomacji UE, Josepa Borella.
Polityka Nikaragui
Od kilku lat władzom kraju położonego w Ameryce Środkowej zarzuca się propagowanie niedemokratycznej polityki, a czasem nawet i prowadzenie dyktatury. Obecnie urzędujący prezydent Daniel Ortega sprawuje urząd łącznie przez prawie 20 lat. Ostatnie wybory, w których wygrał, odbyły się w listopadzie 2021 roku. Zarzuca się jednak, że zostały sfałszowane.
We wrześniu poinformowano o wyciszeniu ostatniego niezależnego kanału w lokalnej telewizji w Nikaragui.
Daniel Ortega jest przywódcą Sandinistowskiego Frontu Wyzwolenia Narodowego. Opowiada się za polityką socjalistyczną i anty amerykańską. Jest także przedstawicielem jednego z siedmiu krajów, które odmówiły udzielenia głosu prezydentowi Ukrainy w ONZ.