Rząd obecnie rozmawia z ekspertami na temat możliwości wprowadzenia godziny policyjnej
AdobeStock/licencja podstawowa
Dotychczasowe obostrzenia wprowadzone w celu ograniczenia rozprzestrzeniania się koronawirusa wydają się niewystarczające. Od pewnego czasu w Niderlandach mowa o ewentualności wprowadzenia godziny policyjnej, aby zmusić mieszkańców do pozostania w domach.
Lockdown
Od grudnia w Niderlandach panuje pełen lockdown: lokale gastronomiczne i hotele są zamknięte, tak samo centra handlowe, a osoby pracujące proszone są o pozostawanie w domach i pracę zdalną. Usta i nos należy zakrywać maseczką, zgromadzenia są zakazane, a obywatele powinni zachowywać dystans co najmniej 1,5 metra. Jak się okazuje, wszystkie te obostrzenia wydają się niewystarczające.
Nowy szczep
W Niderlandach pojawił się nowy, jeszcze groźniejszy, szczep koronawirusa – B117. Władze chcą zrobić wszystko, aby jego rozprzestrzenianie było jak najbardziej ograniczone i aby w kraju wiatraków nie powtórzyła się sytuacja, która niedawno miała miejsce w Wielkiej Brytanii.
Szczep B117 jest o 55 procent bardziej zakaźny niż dotychczasowy wirus Covid-19.
Rozpoczęte szczepienia mają w tym pomóc, jednak zanim odpowiednia ilość osób otrzyma swoje dawki szczepionki przeciwko Covid-19, minie jeszcze kilka miesięcy.
Godzina policyjna
Nie wiadomo jeszcze, czy godzina policyjna faktycznie zostanie w Niderlandach wprowadzona. Rząd jest w trakcie konsultowania tego rozwiązania ze specjalistami i według ministra finansów, Wopke Hoekstra, decyzja podjęta zostanie najprawdopodobniej w ciągu tego tygodnia.
Za wprowadzeniem godziny policyjnej opowiada się premier Mark Rutte. W ubiegłym tygodniu zaapelował on członków rządu, aby nie blokowali projektu.
Godzina policyjna w Niderlandach miałaby obowiązywać między 20:00 a 4:00. Przebywanie poza domem byłoby dozwolone jedynie w wyjątkowych przypadkach (podróż do pracy, udzielenie komuś pomocy, nagły wypadek wymagający pomocy medycznej).
Przeciwnicy
Już teraz wielu mieszkańców Niderlandów wyraża swoje niezadowolenie wobec planowanych, kolejnych ograniczeń. Według przeprowadzonej ankiety 30% obywateli nie planuje zastosować się do zasad, z czego w grupie osób młodych w wieku od 18 do 30 lat aż połowa odpowiedziała, że będzie godzinę policyjną świadomie ignorować.