W czasie upałów należy zadbać o odpowiednie nawadnianie organizmu.
Fotolia/Royalty free
Zapowiadane w zeszłym tygodniu rozpogodzenie okaże się intensywniejsze niż mogło się wydawać. Ten tydzień upłynie pod znakiem temperatur powyżej 30 stopni Celsjusza, a istnieje szansa, że termometry wskażą… 40 stopni. Możliwe także, że zostanie ogłoszony kod czerwony.
Upały i kod pomarańczowy
Od dzisiaj, tj. 23 lipca, w Holandii rozpocznie się prawdziwy letni survival. Jak podaje Królewski Niderlandzki Instytut Meteorologiczny, obecne maksymalne temperatury w większości kraju wyniosą 30-34 stopnie Celsjusza. W środę zrobi się jeszcze goręcej, a termometry wskażą od 32 do 38 stopni. To nie koniec pogodowej ekstremy: czwartek będzie stanowił apogeum letnich upałów, ponieważ w niektórych częściach Holandii temperatury sięgną 39 stopni. Tego dnia „najzimniej” będzie oznaczać „jedynie” 33 stopnie.
Noc także nie pozwoli zapomnieć o tropikalnych warunkach atmosferycznych, ponieważ temperatury wyniosą około 20 stopni Celsjusza. To bez wątpienia oznacza spanie przy otwartym oknie.
Z powodu powyżej prognozy, KNMI wprowadziło kod pomarańczowy w prawie całym kraju. Ma on potrwać do godziny 11:00 w czwartek, 25 lipca. W tych dniach wilgotność powietrza będzie niewielka, a prawdopodobieństwo wystąpienia opadów wyniesie jedynie 10 procent.
Jedynie w rejonie Wysp Fryzyjskich, Morza Wattowego i okolicach IJsselmeer mamy do czynienia z kodem żółtym.
Kod pomarańczowy zostaje ogłoszony, jeśli istnieje możliwość, że przez minimum trzy dni z rzędu temperatura w dzień wyniesie co najmniej 30 stopni, a minimalna w nocy utrzyma się powyżej 18.
Kod czerwony zostaje uaktywniony, jeżeli warunki w ciągu trzech kolejnych dni wyniosą najmniej 32 i 20 stopni w nocy.
Narodowy plan cieplny
RIVM, czyli Narodowy instytut zdrowia publicznego i środowiska, uruchomił procedurę Narodowego planu cieplnego (Nationaal Hitteplan). Ma on pomóc w przekazywaniu ostrzeżeń pogodowych i przypominać o zagrożeniach wynikających z ekstremalnych temperatur.
Jednostka ministerialna uczula również na grupę szczególnie wrażliwą na upały, czyli osoby starsze, przewlekle chore czy ludzi z otyłością. Mogą być oni szczególnie wyczuleni na odwodnienie i przegrzanie organizmu. Także niemowlęta potrzebują dodatkowej uwagi i większej niż zazwyczaj ilości spożywanej wody.
Holandię czeka rekord?
Portal Weerplaza zapowiada, że w tym tygodniu mogą paść rekordy dotyczące maksymalnej temperatury. Z obecnych ustaleń wynika, że czwartek okaże się najgorętszym dniem w przeciągu najbliższych dni, ale istnieje wysokie prawdopodobieństwo, że piątek i sobota także będą tropikalne.
W Holandii Weerplaza nie przewiduje 40 stopni Celsjusza, niemniej jednak rekord ciepła jest prawie pewny – oficjalny punkt pomiarowy w kraju tulipanów nigdy nie zmierzył 39 stopni, które są zapowiadane na czwartek. Rekord wszech czasów wynosi 38,6 i pochodzi z 23 sierpnia 1944 r.