Aktualnosci
Holenderskie jajka zatrute fipronilem… ponownie. Prawie 45 tysięcy sztuk poszło na straty
Fipronil jest niebezpieczny dla zdrowia – szczególnie dzieci. Pixabay.com/CC0 Creative Commons/ElasticComputeFarm
Dwa dni temu w mediach pojawiły się doniesienia o skażonych pestycydami kurzych jajkach, które zostały dostarczone do supermarketów. Wciąż nie jest znana przyczyna zakażenia.
Fatalne jaja
W jajkach z kurzej farmy we wsi Tilligte w prowincji Overijssel na wschodzie Holandii znaleziono fipronil. W wyniku skażenia zabito lub zabrano ponad 3 tysiące kur należących do przedsiębiorcy, Josa Kienhuisa, a jego zapasy jaj liczące około 45 tysięcy, które były już gotowe do dystrybucji, zostały zniszczone.
To już drugi przypadek u tego samego rolnika w ciągu ostatnich 9 miesięcy – pierwszy miał miejsce w sierpniu w zeszłym roku, jak podaje portal „De Gelderlander”.
Fipronil został odkryty w jajkach należących do przedsiębiorcy z Tilligte w zeszłym tygodniu podczas rutynowej kontroli. Nie wiadomo, jak doszło do ponownego zanieczyszczenia. Zrozpaczony właściciel ma swoją teorię – uważa, że pozostałości fipronilu pozostały w glebie jego pastwiska po skandalu z zeszłego roku:
[Kury] dziobią ziemię, w ten sposób fipronil musiał trafić do boksu i zaraził jaja. Nie mogę myśleć o niczym innym.
Fipronil został użyty w środku stosowanym przez małą firmę Chickfriend, którego właściciele są ścigani za zagrażanie zdrowiu publicznemu.
Czy jest fipronil?
Fipronil to pestycyd, który jest najczęściej wykorzystywany do zwalczania pasożytów takich jak kleszcze i pchły. Przez Światową Organizację Zdrowia (WHO) substancja ta została sklasyfikowana jako „umiarkowanie toksyczna”, szczególnie niebezpieczna dla dzieci. Według prawa Unii Europejskiej, w kilogramie jaj nie może się znaleźć więcej niż 0,0005 miligrama fipronilu, a jego stosowanie jest zakazane w hodowli zwierząt przeznaczonych na ubój.
Zatrucie tym pestycydem u ludzi może powodować nudności, bóle brzucha, zawroty głowy i napady padaczkowe. Działa on przede wszystkim na układ nerwowy, ale może też wpływać na pracę wątroby, nerek czy tarczycy. Nie zagraża jednak bezpośrednio płodności i ciąży.
To może Cię zainteresować