Nowoczesny kampus w Groningen robi wrażenie!
Adobe Stock/licencja podstawowa
Holandia jest jednym z najpopularniejszych kierunków podróży dla studentów z Europy, którzy chcą kontynuować swoją edukację w innym kraju, ale na tym samym kontynencie. Teraz okazuje się, że atrakcyjność państwa w tym aspekcie doceniono także w światowym rankingu, a Niderlandy zajęły 9. miejsce w badaniu The Campus Advisor.
Najlepsze kraje do studiowania
Pod koniec lipca The Campus Advisor opublikował ranking krajów z najlepszymi warunkami do studiowania na świecie. Na pierwszym miejscu znalazły się Stany Zjednoczone, na drugim Wielka Brytania, a na trzecim: Australia. Na kolejnych miejscach doceniono kolejno Niemcy, Irlandię, Szwajcarię, Kanadę oraz Danię. 9. miejsce zajęła Holandia, a pierwszą 10. zestawienia zamknęła Francja.
W badaniu na podstawie którego sporządzono ranking, wzięło udział 17 824 studentów z całego świata. Zostali poproszeni o ocenę krajów, w których otrzymali swoje stopnie naukowe.
The Campus Advisor wziął pod uwagę sześć różnych aspektów. Zbadano jakość edukacji , koszty życia studenta, perspektywy kariery absolwenta, różnorodność studentów, poziom sztuki i kultury oraz życia społecznego. Na tej podstawie wybrano najlepsze kraje i okazało się, że Holandia ma do zaoferowania naprawdę wiele.
Kampus uniwersytetu w Utrechcie.
Źródło: Flickr.com/Creative Commons Attribution 2.0 Generic (CC BY 2.0)/lawrence_baulch
Zalety nauki w Holandii
Według rankingu kraj tulipanów został doceniony przede wszystkim w kategoriach perspektyw kariery absolwenta, a także jakości kształcenia. To właśnie w tym państwie studenci mają możliwość zdobyć naprawdę dużą wiedzę, a potem mogą rozwinąć swoje skrzydła w kontekście zawodowym. Wysoko oceniono także poziom życia społecznego w kraju, a także dostęp do rozrywki (sztuki i kultury).
Za najlepszą uczelnię w Niderlandach uznano Uniwersytet w Amsterdamie. Najlepszym miastem dla studentów okrzyknięto Utrecht.
Problemy mieszkaniowe
Chociaż studia w Holandii są doceniane na arenie międzynarodowej, to tegoroczne problemy związane ze znalezieniem mieszkania nie zachęcają potencjalnych uczniów do aplikowania. W czerwcu tego roku informowano, że każdy, kto dostał się na uczelnie w kraju tulipanów, musi liczyć się z tym, że będzie miał problem z pozyskaniem lokum. Uniwersytety w Delft, Maastricht oraz Groningen wysyłały oficjalne komunikaty do żaków, by ci poszukiwali pokoju z dużym wyprzedzeniem.
Narodowa Unia Studentów (LSVb) podała, że na początku ubiegłego roku w całym państwie brakowało ponad 26 tys. pokoi studenckich.
Osoby uczące się w Holandii relacjonowały portalowi NRC, że bogatsi studenci nierzadko muszą mieszkać w hotelach, a biedniejsi tymczasowo wybierali życie w namiocie. Część z nich znajdowała tanie lokum po jakimś czasie, ale inni musieli rezygnować z edukacji.
Zdarza się, że nawet dwadzieścia osób stara się o jeden pokój [...] Przypomina to prawdziwe igrzyska śmierci
~studentka w rozmowie z portalem NRC.