Rolnicy obawiają się o swoje plony.
Fotolia/Royalty free/bildblick
Wiosna w Niderlandach i towarzyszące jej wysokie temperatury uszczęśliwiły mieszkańców. Wielkanoc i przerwę majową mogli spędzić na plaży i wszystko wskazuje na to, że będą mogli udawać się tam już do końca lata. Zgoła inaczej słońce w kraju przyjęli ogrodnicy i rolnicy. Grupy te boją się kolejnej suszy i wynikającego z niej nieurodzaju. W dalszej perspektywie taki problem może skutkować wyższymi cenami żywności, które i tak uległy zmianie ze względu na inflację.
Suchy kwiecień
Maj w kraju tulipanów zapowiada się równie słonecznie, jak poprzedni miesiąc. Choć kwiecień przyniósł mieszkańcom dużo słońca, to klimatolodzy poinformowali, że był to także najsuchszy okres od ponad stu lat.
Jak dotąd ten rok był jednym z najbardziej suchych od 1906 roku. Przez cały kwiecień nie padało dużo deszczu. W rezultacie deficyt opadów znacznie się zwiększa
~Maurice Middendorp ze strony Buienradar (tłum: radar deszczowy) w rozmowie z RTLNieuws.
Eksperci przewidują, że podobne dane dot. deszczu może przynieść także maj. Już w poprzednich latach upały były rekordowe, ale 2022 może z łatwością pobić dotychczasowe wyniki.
Strach rolników
Suchy kwiecień dał się we znaki przede wszystkim rolnikom i ogrodnikom. Przedstawiciele branży poinformowali, że widzą skutki braku opadów, i że już teraz przewidują, że ich tegoroczne plony będą mniejsze niż zazwyczaj.
Z powodu suszy na glebach piaszczystych nie ma wystarczającej ilości wody. Z tego samego powodu na glebach gliniastych tworzy się skorupa. Roślinom jest trudno [...] Zostały zasiane w zeszłym miesiącu i powinny teraz wykiełkować, ale nie jest to możliwe podczas suszy. To wpływa na plony
~Erika Martens z ZLTO, Stowarzyszenia rolników i ogrodników w Zelandii, Brabancji Północnej i Geldrii Południowej w rozmowie z RTLNieuws.
W obecnej sytuacji dobrze radzą sobie jedynie rolnicy zajmujący się uprawą ziemniaków, buraków i kukurydzy. Rośliny te nie potrzebują obecnie dużo wody.
Suche lata w Niderlandach
Problem wysokich temperatur, które są prawdziwą zmorą zarówno dla rolników, jak i reszty mieszkańców jest obecny w Holandii już od kilku lat. Wcześniej władzom miast i gmin udawało się skutecznie minimalizować skutki suszy. W 2020 roku skala zjawiska zaczęła przewyższać nawet możliwości polityków.
Dwa lata temu władze poprosiły mieszkańców, by ci oszczędzali wodę i nie wykorzystywali jej do podlewania ogrodów i napełniania basenów. Powodem były wysokie temperatury w maju tamtego roku.
Obecnie sytuacja dot. suszy w Niderlandach jest jeszcze gorsza. Na razie mówi się o niezwykle ciepłym kwietniu, ale nadszedł maj, który także ma przynieść dużo słońca. Dla osób, które nie tęsknią za deszczowym klimatem kraju, jest to dobra informacja. Warto jednak wiedzieć, że klimatolodzy nie są tak optymistyczni. Ostrzegają, że wyższe temperatury w Europie są równe ze zmianami w innych częściach świata. W Indiach i Pakistanie już teraz odnotowano temperaturę 47 stopni.