Buldog francuski.
Adobe Stock/licencja podstawowa
Niderlandy od dawna sprzeciwiały się hodowli psów, które ze względu na uwarunkowanie fizyczne, miały poważne problemy z oddychaniem. W tym roku wprowadzono oficjalny zakaz rozmnażania takich zwierząt, a teraz ukarano także pierwszego hodowcę.
Kara dla hodowcy
13 września Holenderski Urząd ds. Bezpieczeństwa Żywności i Produktów Konsumenckich (NVWA) poinformował o ukaraniu hodowcy, który nie dostosował się do niderlandzkiego prawa. Mężczyzna rozmnożył psa o zbyt krótkim pysku, przez co zwierzę miało problemy z oddychaniem także podczas spoczynku. Za to działanie niderlandzki organ nałożył karę w wysokości 3000 euro i jest to pierwszy taki przypadek w historii kraju.
Aby zapobiec takim sytuacjom w przyszłości, NVWA nałożyła również karę oprócz maksymalnej grzywny ~stanowisko organu.
Według aktualnie obowiązującego prawa NVWA mógł nałożyć na hodowcę grzywnę w wysokości od 1500 euro do maksymalnie 9000 euro. Wysokość grzywny jest zależna od skali przewinienia czyli przede wszystkim od wielkości zakazanej hodowli.
Cierpienie zwierząt
Specjaliści z niderlandzkiego Uniwersytetu w Utrechcie już jakiś czas temu opracowali kryteria, które pozwalają ocenić czy dana hodowla powinna być zakazana, czy też nie. Rozmnażane zwierzęta muszą m.in. mieć otwarte kanały nosowe i bez problemu oddychać w trakcie spoczynku. Nie powinny posiadać fałd nosowych i widocznych białek ocznych.
Zwierzęta, które nie spełniają kryteriów wystosowanych przez weterynarzy z Utrechtu, mierzą się z cierpieniem. Mogą mieć problemy z oddychaniem, chroniczne bóle głowy i inne dolegliwości.
Zakaz hodowli
Prawo ograniczające hodowlę zwierząt o krótkich pyskach w Holandii obowiązuje od 1 stycznia 2023 roku. Ma na celu przede wszystkim zmniejszyć cierpienie psów. O motywacjach niderlandzkiego rządu poinformował minister rolnictwa, zasobów naturalnych i żywności – Piet Adema.
Temat ten dotyka mnie nie tylko jako ministra, ale także jako człowieka. Utrudniamy życie niewinnym zwierzętom tylko dlatego, że uważamy je za piękne i urocze. Dlatego dzisiaj robimy duży krok w stronę Holandii, gdzie żadne zwierzę nie musi cierpieć z powodu swojego wyglądu
~minister Piet Adema.
Rasy, które są najbardziej związane z nowymi zasadami to przede wszystkim buldog francuski, buldog angielski, mops, pekińczyk, ale także m.in. boston terrier, czy bokser.