Upał w Holandii może okazać się dość męczący.
Adobe Stock/licencja podstawowa
Kraj tulipanów zmaga się z uciążliwą, tropikalną pogodą. Eksperci przewidują, że jeszcze dzisiaj termometry pokażą rekordowe parametry i z tego względu KNMI wyda kod pomarańczowy na terenie części kraju. Okazuje się jednak, że upały to nie jedyny pogodowy problem Niderlandów. W całym kraju wystąpił dzisiaj intensywny smog, co może powodować dolegliwości oddechowe u mieszkańców.
Kod pomarańczowy
We wtorek (19.07) KNMI, czyli Królewski Niderlandzki Instytut Meteorologiczny, ogłosił, że z powodu wysokich temperatur w części kraju będzie panował kod pomarańczowy. Dotyczy to Zelandii, Holandiii Południowej, Brabancji Północnej, Limburgii i Utrechtu. Ostrzeżenie będzie obowiązywać od godziny 11.
Kod pomarańczowy sugeruje obywatelom, by ci byli przygotowani. Istnieje bowiem wysokie ryzyko niebezpiecznej lub ekstremalnej pogody, która stwarza ryzyko wystąpienia wypadków.
Bezpośrednim powodem do wprowadzenia ostrzeżenia była pogoda, której mogli doświadczyć Holendrzy w nocy z poniedziałku na wtorek. Termometry wskazywały nie mniej niż 20 stopni na terenie całego kraju. W takiej sytuacji mówi się o wystąpieniu ,,nocy tropikalnej”.
Alarm smogowy
Innym uciążliwym zjawiskiem atmosferycznym, z jakim zmagają się dzisiaj mieszkańcy Niderlandów, jest smog. Wydano oficjalny alarm, bo zdaniem RIVM (Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego i Środowiska) zanieczyszczenie powietrza ma być tak wysokie, że mieszkańcy powinni w miarę możliwości pozostać w chłodnych pomieszczeniach. Należy także powstrzymać się od ćwiczeń na dworze, jednak wskazówka ta jest zalecana także ze względu na wysokie temperatury.
Ta rada ma zastosowanie głównie po południu i wczesnym wieczorem, ponieważ wtedy powietrze jest najbardziej zanieczyszczone
~komunikat RIVM.
Według ekspertów problem smogu jest powiązany z falą upałów. Produkty przemiany materii znajdujące się w powietrzu są przekształcane w ozon pod wpływem światła słonecznego. To właśnie dlatego wysokie temperatury spowodowały wystąpienie większej ilości zanieczyszczeń.
Smog może być niezwykle uciążliwy dla osób, które zmagają się z przewlekłymi chorobami układu oddechowego np. astmą. RIVM ostrzega jednak, że w połączeniu z upalną pogodą może to być problem wszystkich, także całkowicie zdrowych obywateli.
Pogoda w Holandii
Zdaniem niderlandzkich meteorologów pogoda w Holandii ustabilizuje się już w nadchodzącą środę. Wystąpią przelotne opady deszczu, które poprawią jakość powietrza, a także wiatr, który obniży temperaturę w całym kraju.
Wiatr skręca na południowy zachód i nadchodzi chłodniejsze powietrze. Po środzie wrócimy do 24-25 stopni na wschodzie Holandii ~Roosmarijn Knol z Weerplaza dla AD.
Aktualne wysokie temperatury w Niderlandach są drugą tegoroczną falą upałów. Pierwsza pojawiła się w czerwcu, a po niej wystąpiły serie burz, które w jednym miejscu zamieniły się nawet w trąbę powietrzną.