Na policję dzwoniła najprawdopodobniej starsza kobieta.
Adobe Stock/licencja podstawowa
Służby w Niderlandach poinformowały o poszukiwaniach kobiety, która w ciągu dwóch miesięcy zadzwoniła pod numer alarmowy aż 1400 razy. Podejrzewa się, że osoba odpowiedzialna za całe zamieszanie jest mieszkanką domu opieki dla seniorów, jednak zdaniem policji – dochodzenie jest znacznie utrudnione.
Poszukiwana seniorka
17 maja lokalne niderlandzkie media opisały problem policji w Velp (Geldria). Służby w ciągu dwóch miesięcy odebrały 1400 telefonów od anonimowej kobiety i w końcu postanowiły odnaleźć dzwoniącą. Trop padł na dom opieki dla seniorów ,,De Ulenpas”, więc postanowiono sprawdzić po kolei wszystkich mieszkańców ośrodka.
Myślę, że szanse na to, że to ktoś z ,,De Ulenpas”, są bardzo małe [...] Te wizyty w drzwiach wejściowych nie są zabawne, ponieważ [seniorzy – przyp. red.] od razu myślą, że są podejrzanymi
~kierownik ośrodka dla GLD.
Policja podała także, że obszar, z którego połączenie może być wykonywane, jest dość duży. Sygnał wskazuje nie tylko na ośrodek dla seniorów, ale także na osiedla położone niedaleko Arnhem. Funkcjonariusze nie zamierzają dzwonić do każdego mieszkania w okolicy, ale sprawdzą najbardziej prawdopodobne obiekty.
Więzienie dla kobiety?
Kobieta, która dzwoniła na numer alarmowy 112 bez konkretnej przyczyny, może zostać surowo ukarana. Według niderlandzkiego prawa grozi jej kara grzywny, a nawet więzienia. W takiej sytuacji sąd bierze pod uwagę okoliczności. Jeśli winną okazałaby się seniorka z postępującą demencją, to jej działanie byłoby oceniane inaczej niż zdrowej osoby.
Według służb kobieta, która zadzwoniła na infolinię aż 1400 razy, nigdy nie zablokowała połączenia osoby, która faktycznie potrzebowała pomocy. To dobra wiadomość, jednak poszukiwania dzwoniącej są konieczne, by uniknąć zawieszenia pilnego telefonu w przyszłości.
Dzwoniący zajmuje linię, a to oznacza, że ktoś inny jest zawieszony. To z kolei jest niezwykle uciążliwe w sytuacjach awaryjnych
~ funkcjonariusz policji lokalnej Bart Bosman dla GLD.
Telefon alarmowy
Według danych zebranych przez niderlandzką policję w ubiegłym roku więcej niż co trzecie połączenie na numer alarmowy 112 w 2022 r. było nieuzasadnione. Połączenie było wykonane przez pomyłkę, dla zabawy, lub po to, by zgłosić zdarzenie niepodlegające interwencji służb.
Rodzice dzieci, które bezpodstawnie dzwonią pod numer alarmowy, otrzymują słowne upomnienie od policji. Jeśli to nie pomoże, nieletni może zostać skierowany do organizacji Halt lub zostać skazany na podstawie prawa karnego.