Patriot to amerykański system antyrakietowy.
Adobe Stock/licencja podstawowa
Premier Niderlandów odwiedził w tym tygodniu prezydenta USA Joe Bidena i omówił z nim wiele istotnych kwestii dot. polityki zagranicznej. Przedstawiciele państw przedyskutowali m.in. kwestię wojny na wschodzie, a w konsekwencji: Mark Rutte obiecał przekazać Ukrainie system ochrony przeciwrakietowej Patriot.
Deklaracja premiera
17 stycznia premier Mark Rutte poinformował o tym, że przekaże pociski systemu Patriot ukraińskiej armii. Jego decyzja została podjęta po rozmowach z Joe Bidenem. Holender docenił zaangażowanie Stanów Zjednoczonych i przyznał, że historia pozytywnie oceni zaangażowanie kraju w obronę rosyjskiej inwazji.
Przyłączymy się do inicjatywy Niemiec i USA, wyślemy Patrioty do Ukrainy ~Mark Rutte na oficjalnym spotkaniu z Joe Bidenem.
Holandia posiada trzy systemy rakietowe oraz czwarty: zapasowy. W podjęcie decyzji o wysłaniu Patriota miał być zaangażowany również kanclerz Niemiec Olaf Scholz, który także zadeklarował podjęcie takiego kroku.
W listopadzie 2022 roku USA chciało przekazać system Patriot także Polsce. Wówczas szef MON Mariusz Błaszczak zaproponował, by w zamian przekazać go Ukrainie.
Pomoc dla Ukraińców
Podczas wizyty w USA premier Niderlandów zapewnił, że ich kraje nie były najważniejszym tematem rozmów. Przywódcy skupili się na dramacie, jaki rozgrywa się w Ukrainie. Odwołano się przede wszystkim do ostatnich wydarzeń z Dniepru. W wyniku rosyjskiego ataku rakietowego zginęło co najmniej 45 Ukraińców.
Zarówno Rutte, jak i Biden są przekonani, że Patriot będzie niezwykle użyteczny przy obronie wobec rosyjskiej agresji. Do obsługi systemu należy zostać odpowiednio przeszkolonym i to właśnie w tym celu na początku stycznia kilku Ukraińców zameldowało się w Oklahomie. Za całe przedsięwzięcie podziękował prezydent Wołodymyr Zełeński.
[Patriot – przyp. red.] znacząco poprawia obronę powietrzną, chroni nasze miasta i ludzi przed terrorem rakietowym Federacji Rosyjskiej [...] Razem jesteśmy na drodze do wspólnego zwycięstwa
~Wołodymyr Zełeński na Twitterze.
Zaangażowanie Holandii
Choć władze Niderlandów od początku jasno zaznaczały, że nie popierają rosyjskiej agresji, to ich pierwsze działania pomocowe można było opisać jako ,,ostrożne”. Mark Rutte nie chciał angażować się zanadto, by nie narazić swojej ojczyzny na konflikt z Rosją. Premier nie zgodził się także na to, by Ukraina została członkiem Unii Europejskiej.
Obecnie kraju tulipanów otwarcie przekazuje wschodnim żołnierzom szeroko pojęte wyposażenie militarne, w tym broń. Przekazanie Patriota ma być ostatecznym dowodem na całkowite wsparcie Ukrainy w inwazji.