RIVM poinformował, że spodziewa się, że w ciągu kilku tygodni szczep będzie dominował w całym kraju.
Adobe Stock/licencja podstawowa
Lokalna rada do spraw zdrowia poinformowała o rozwoju zakażeń w stolicy kraju tulipanów. Choć istotnie ilość nowych odnotowanych przypadków spadła w zestawieniu z poprzednimi miesiącami to specjalistów niepokoi inny fakt. Ponad 40 proc. przypadków COVID wykrytych w ostatnich tygodniach to niepokojący wariant Delta.
Sytuacja w Amsterdamie
Raport lokalnej rady do spraw zdrowia został opublikowany w środę rano (23.06). Z danych wynika jasno, że wirus Delta rozprzestrzenia się w zawrotnym tempie. Dwa tygodnie temu w stolicy odnotowano 7 proc. przypadków tego wariantu koronowego, a obecnie liczba ta wzrosła do 40 proc.
RIVM poinformował, że spodziewa się, że w ciągu kilku tygodni szczep będzie dominował w całym kraju.
Jednocześnie specjaliści podkreślają, że ogólna liczba zakażeń zdecydowanie spadła. Obecnie w Amsterdamie odnotowuje się około 55 nowych przypadków dziennie. Jest to zadowalający wynik, jednak może on wzrosnąć, jeśli nowa odmiana koronawirusa zdominuje kraj.
Delta w Niderlandach
Najnowszy wariant chorobowy miał dotrzeć do Niderlandów przez młodych ludzi, powracających z wakacji. Mieli zarazić się na urlopie, a po powrocie, często czując się zupełnie dobrze, otrzymywali pozytywny wynik testu.
Dotąd ilość nowych zachorowań wśród obywateli powracających z urlopu liczyła mniej więcej 1,6 proc. całości. Obecnie liczba ta wzrosła pięciokrotnie.
W ubiegłym tygodniu zaobserwowaliśmy wzrost liczby młodych ludzi, u których po wakacjach za granicą stwierdzono obecność koronawirusa
~ komunikat RIVM z 15 czerwca
Wariant delta
Wariant indyjski, obecnie znany jako delta spowodował wiele zgonów w Azji Południowej. Aktualnie uważa się, że jest to najgroźniejsza odmiana koronawirusa, która stwarza niebezpieczeństwo szczególnie przez swoją nieprzewidywalność.
Delta jest hybrydą koronawirusa, która posiada trzy mutacje w białku kolca – E484Q oraz L452R i P681R.
Specjaliści z Uniwersytetu Oksfordzkiego uznali, że Delta rozprzestrzenia się dwa razy szybciej niż zwykła odmiana. Warto zaznaczyć także, że niemal cztery razy częściej powoduje ciężki przebieg COVID-19.
Lekarze podkreślają, że aby nie obawiać się o chorobę, należy poddać się wakcynacji. Najnowsze badania pokazują, że szczepionki chronią także przed nową mutacją, ale warunkiem jest to, aby być zaszczepionym dwiema dawkami.