Warto dzisiaj patrzeć w górę, aby ujrzeć superksiężyc wyjątkowo blisko Ziemi.
Fotolia/Royalty free
Dziś w godzinach wieczornych będzie można podziwiać najjaśniejszy Księżyc w pełni. Superksiężyc (nid. supermaan) może też zadziwić swoim rozmiarem, a w tym roku (i w najbliższych latach) nie uświadczymy go bliżej Ziemi. Ta chwila nastąpi dopiero w… 2026.
Rekordowa jasność
Odległość pomiędzy Ziemią a jej księżycem zmienia się przez cały rok, ponieważ ten naturalny satelita porusza się po orbicie w kształcie elipsy. Jednak dzisiaj ten dystans rekordowo się zmniejszy.
Księżyc znajduje się w odległości średnio 384 000 kilometrów, za kilka godzin zaś wartość ta zmniejszy się do 358 846 kilometrów. Dzięki temu będzie on świecił wyjątkowo jasno oraz może nam się wydać dużo większy.
Kolejny rekord odległości padnie dopiero… w 2026 roku. W Wigilię Bożego Narodzenia Księżyc znajdzie się 356 738 kilometrów od czwartej planety od Słońca. Supermaan stulecia zapowiedziano na 6 grudnia 2052 roku (356 426 kilometrów).
Trzeba patrzeć uważnie
Według Weerplaza szansa na ujrzenie superksiężyca jest dość duża, mimo zapowiadanego na dzisiejszy wieczór i noc zachmurzenia. Stacja pogodowa zapowiada, że uda się dostrzec wyjątkowe zjawisko dzięki prześwitom i cienkim chmurom. Niestety może się okazać, że wiele osób nie zauważy różnicy w wyglądzie ciała niebieskiego.
Supermaan występuje 3-4 razy do roku. Następna bliskość Księżyca i Ziemi nastąpi 21 marca 2019 roku, lecz nie będzie ona tak szczególna jak dzisiejsza i wyniesie „jedynie” 360 772 kilometrów.
Ostatnie interesujące zjawisko astronomiczne miało miejsce 21 stycznia, kiedy mieszkańcy Holandii mogli podziwiać tzw. krwawy księżyc.
Czekamy na Wasze zdjęcia z tego wydarzenia! Fotki wysyłajcie na Facebooku lub redakcja@mojaniderlandia.pl