Dziś obchodzimy nie tylko Dzień Flagi, ale też Dzień Polonii i Polaków za Granicą
2 maja to bardzo ważny dzień dla wszystkich Polaków fotolia.com/ fot.chocoflin/ royalty free
Miliony Polaków poza ojczyzną
Aby żaden rodak na drugim końcu świata nie poczuł się zapomniany, Senat RP w 2002 roku ustanowił 2 maja Dniem Polonii i Polaków za Granicą. Jest to „dowód uznania wielowiekowego dorobku i wkładu Polonii i Polaków za granicą w odzyskanie przez Polskę niepodległości, wierność oraz przywiązanie do polskości, a także pomoc Ojczyźnie w najtrudniejszych momentach”.
Nasza historia spowodowała, że Polacy są rozsiani po całym świecie. Dziś chcę podziękować Rodakom mieszkającym z dala od kraju za działalność, którą prowadzicie dla PL i polskości.
— Kancelaria Prezydenta (@prezydentpl) May 2, 2018
Całość wystąpienia #PAD z okazji Dnia Polonii i Polaków za Granicą:https://t.co/zcY0QSCJSD pic.twitter.com/4ri1hCgkni
Polonia i Polacy za granicą
Czym jednak tak właściwie jest Polonia, o której wiele się słyszy? Czy każdy Polak, który wyjechał, się do niej zalicza?
Mówiąc bardzo ogólnie, Polonią możemy nazwać ogół naszych krajan mieszkających poza granicami ojczyzny, jednak w węższym i dokładniejszym znaczeniu tego słowa chodzi o osoby, które czują się Polakami, ale wcale się w Polsce nie urodziły. Często określenie dotyczy to kolejnych żyjących na emigracji pokoleń szukających więzi z historią, krajem i kulturą swych przodków.
Narodzone dziecko nabywa polskie obywatelstwo z mocy prawa, niezależnie od kraju, w którym się urodziło, jeśli przynajmniej jedno z jego rodziców posiada polskie obywatelstwo.
Przywiązanie do korzeni
To wyjątkowe święto to nie tylko wyciągnięcie ramion w stronę tych, których nie ma między nami, w geście pozdrowienia i wdzięczności za krzewienie polskości za granicą, ale także przypomnienie o tym, kim są i, miejmy nadzieję, na zawsze pozostaną.
To może Cię zainteresować