Strajk w Holandii rośnie w siłę. Na co muszą przygotować się pasażerowie?
Adobe Stock/licencja podstawowa
Pracownicy NS (Niderlandzkie Koleje) strajkują w kraju tulipanów już od kilku dni. Powodem jest nieudana negocjacja z firmą w kwestii zbiorowego układu pracy oraz brak podwyżki finansowej. Wcześniej protesty objęły północną część kraju, i nie dotknęły zbytnio pasażerów w pozostałych regionach. Dzisiaj zapowiedziano, że manifestacje będą większe i odczuwalne dla mieszkańców całej Holandii. Na co powinni przygotować się podróżni?
Zapowiedź kolejarzy
26 sierpnia pracownicy kolei w Niderlandach po raz kolejny wstrzymają pracę pociągów. Tym razem będzie to dotyczyć stacji w Leidschendam, Hadze, Dordrechcie, Lejdzie i w Rotterdamie. Protestujący ogłosili, że dla podróżnych będzie to najbardziej dotkliwy z wszystkich dotychczasowych dni protestów.
Strajk trwa. Spodziewamy się, że prawie wszystkie pociągi nie będą działać. Może to być bardzo irytujące dla podróżnych~rzecznik związku zawodowego kolejarzy.
Zatrzymanie pociągów na stacjach będzie skutkować nie tylko zamrożeniem ruchu na północy kraju (jak miało to miejsce dotychczas), ale także w całych Niderlandach. Z zawieszonych dworców wyjeżdżają bowiem główne połączenia w kraju, a także te międzynarodowe.
Zmiany w ruchu pociągów
Przedstawiciele NS poinformowali, że o poranku w całych Niderlandach pociągi jeździły jeszcze zgodnie z planem. Warto jednak przygotować się, że sytuacja zmieni się w ciągu dnia. Na stronie przewoźnika już teraz widać, że część połączeń została odwołana. Dotyczy to tych między Utrechtem a Lejdą, Utrechtem a Hagą, Hagą a Dordrechtem, Utrechtem a Rotterdamem, Lejdą a Rotterdamem oraz Amsterdamem a Bredą.
Strajk ma więcej konsekwencji, bo ten region jest bardzo powiązany z resztą Holandii ~rzeczniczka NS.
Podróżujący, którzy koniecznie muszą dostać się dzisiaj z punktu A do punktu B, powinni rozważyć wybór innego środka transportu np. samochód. Z drugiej strony, eksperci przewidują, że strajk wpłynie na zatłoczenie dróg, i że to także opóźni większość podróży.
Strajk kolejarzy
Protest zorganizowany przez pracowników kolei w północnej części kraju rozpoczął się 24 sierpnia. Trwał 24 godziny i całkowicie zamroził pociągi w regionach Fryzji, Groningen, Drenthe, Flevoland i Overijssel. Bodźcem do zorganizowania manifestacji był brak porozumienia pomiędzy zatrudnionymi, a NS w kwestii zbiorowego układu pracy.
Pracownicy kolei domagają się wzrostu miesięcznego wynagrodzenia o 100 euro i jednorazowej premii w wysokości 600 euro.
Na razie przedstawiciele NS zapowiedzieli, że żądania pracowników są zbyt wysokie. Strajkujący są jednak przekonani, że zasługują na polepszenie warunków pracy, i że nie zaprzestano protestów, dopóki nie osiągną swoich celów.