Dzień Księcia w Niderlandach. Bez tradycyjnych obrządków, ale najważniejszy dzień dla polityki musi się odbyć
Szklana karoca była wyjątkowym dodatkiem ubiegłorocznego Prinsjesdag flickr.com/FaceMePLS/CC By 2.0
Najdziwniejszy Prinsjedag w historii
RTL Nieuws udało się dotrzeć do wiernego wielbiciela corocznych wydarzeń, Caspera Meiera. Mężczyzna od 1981 rok przyjeżdża do Hagi i obchodzi Dzień Księcia aktywnie, stojąc w pierwszym rzędzie przed pałacem Noordeinde.
Wielka szkoda, ale rozumiem tę decyzję. Ze względu na koronawirusa lepiej zostań w domu tak, jak ja. Słyszę od wielbicieli wydarzenia, że chcą mimo to pojawić się na placu w Hadze, ale teraz to nie jest mądre
Zmiana terminu niemożliwa
Pomysł został skomentowany przez przedstawicielkę niderlandzkiego parlamentu krótko i zdecydowanie: ,,To niemożliwe”
– Konstytucja stanowi, że co roku w trzeci wtorek września, na wspólnym posiedzeniu Izby Reprezentantów i Senatu, Król wyjaśni politykę, jaką będzie w obecnym roku prowadził rząd – komentowała publicznie Carla van Baalen, przedstawicielka parlamentu.
Warto znaczyć, że wszyscy obywatele mogą oglądać wystąpienie Króla w telewizji. Z powodu obostrzeń, jego przemówienie zostanie zaprezentowane w kościele Grote Kerk.
Dzień Księcia
Pierwszy Dzień Księcia w formie, którą obecnie znamy, zorganizowany został w Hadze 2 maja 1814 roku.
Prinsjesdag to moment, gdy po uroczystym przejeździe karetą ze swojego pałacu w Hadze do budynku parlamentu, monarcha ogłasza rozpoczęcie nowej sesji parlamentu. W mowie tronowej zawiera najważniejsze informacje dotyczące budżetu kraju na nadchodzący rok oraz jego kierunek polityczny.
To może Cię zainteresować