Meteoryty są tym samym co meteor, czyli spadająca gwiazda.
AdobeStock/licencja podstawowa
Jak co roku w sierpniu w kraju tulipanów będzie można podziwiać niezwykłe zjawisko. Deszcz Perseidów (rodzaj meteorytów) będzie widoczny przez kilka najbliższych nocy. Najbardziej spektakularne niebo pojawi się jednak właśnie dzisiaj.
Deszcz meteorów
„Spadające gwiazdy” ukazują się na niderlandzkim niebie co roku, od połowy lipca do końca sierpnia. Najintensywniejsze opady są rejestrowane w drugiej części tego okresu i tym razem najlepszym dniem na podziwianie meteorów ma być noc z 12 na 13 sierpnia. W ciągu godziny ukaże się kilkadziesiąt perseidów, które będzie można zobaczyć bez żadnego specjalistycznego sprzętu.
W tej chwili widać już meteory z roju Perseidów. Ich widoczność jest najlepsza w porze nocy: między godziną 3 a 4 […] W najbliższych dniach liczba ta będzie rosła, aż w szczytowym momencie, w nocy 13 sierpnia, widocznych będzie około 70 meteorów na godzinę ~komunikat Weeronline
Meteorolodzy uprzedzają, że kluczowym czynnikiem zadowalającego widoku zjawiska jest dobra pogoda. Niebo powinno być bezchmurne, a żeby odpowiednio to ocenić, wystarczy zwrócić uwagę na widoczność księżyca. W nocy z czwartku na piątek prognozy wskazują na doskonale warunki meteorologiczne, więc wielu specjalistów jest przekonanych, że niebo będzie naprawdę robić wrażenie.
Czym są Perseidy?
Perseidy to rój meteorytów, który przecina swoją orbitę z naszą ziemską. Ich widoczność jest w Niderlandach niezwykle efektowna i podobnie w przypadku spadających Orionidów, które są możliwe do zobaczenia pod koniec października.
Perseidy są także w szczególny sposób związane z niderlandzką tradycją. Wynika to z faktu, że 10 sierpnia w kościele katolickim obchodzi się rocznicę śmierci św. Wawrzyńca. Zjawisko spadających meteorytów jest zatem rozumiane jako deszcz łez św. Wawrzyńca, który zginął jako męczennik. Chrześcijanin umarł na rozgrzanym ruszcie i zdaniem wierzących Niderlandczyków gwiazdy pojawiające się na niebie w połowie sierpnia są drobinkami żaru, powracającymi na ziemię.
Perseidy w Polsce
Największa intensywność deszczu spadających meteorytów w Polsce to także noc z 12 na 13 sierpnia. Niestety, widoki będą nieco gorsze niż w Niderlandach ze względu na warunki pogodowe. Zachmurzone niebo nie przeszkadza jednak w wyczekiwaniu wyjątkowego dnia, a wiele instytucji związanych z astronomią zaplanowało specjalne wydarzenia.
Do wspólnego oglądania perseidów zaprosiło między innymi Hevelianum w Gdańsku, Fundacja Aleksandra Jabłońskiego w Toruniu, czy Centrum Nauki Kopernik.