Na terenie Holandii mają działać chińskie komisariaty policji.
Adobe Stock/licencja podstawowa
Przedstawiciele azjatyckiego kraju dopuścili się niezgodnego z prawem działania i otworzyli swoje komisariaty w Holandii. Takie informacje opublikował niderlandzki portal RTL Nieuws po przeprowadzeniu dochodzenia. Okazuje się, że Chińczycy mogą wykorzystywać placówki do zastraszania obywateli, którzy nie popierają działań komunistycznego ugrupowania.
Chińskie posterunki
26 października niderlandzki portal RTL Nieuws opublikował wyniki swojego dziennikarskiego śledztwa. Okazało się, że chińska policja założyła własne posterunki w Holandii, i działa w nich od 2018 roku. Jeden punkt znajduje się w Amsterdamie i jest prowadzony przez byłego funkcjonariusza, drugi (w Rotterdamie) przez byłego wojskowego.
Komisariaty prowadzone są przez wolontariuszy, którzy w wywiadach wyrażają poglądy rządu chińskiego. Opowiadają się za „pokojowym zjednoczeniem ojczyzny”, z Tajwanem i Hongkongiem stanowiącymi nieodłączną część Chin. ~komentarz portalu RTL Nieuws.
Według danych opublikowanych przez niderlandzki portal chińska policja w Holandii ma zajmować się głównie zastraszaniem swoich obywateli. Osoby, które nie popierają komunistycznej partii, spotykają się z groźbami ze strony nielegalnych służb.
Działania, które mają miejsce w obu placówkach, były wcześniej nieznane, gdyż Chińczycy zapewniali, że zarówno biuro w Amsterdamie, jak i Rotterdamie pełni funkcję rządowe. Obywatele azjatyckiego kraju żyjący w Holandii mieli zgłaszać się tam z formalnymi prośbami m.in. z tym, aby odnowić dokument prawa jazdy.
Odpowiedź Holendrów
Gdy niderlandzkie władze dowiedziały się o prawdziwym charakterze placówek, szybko wydano oświadczenie w sprawie. Niektórzy politycy nakłaniali, by zamknąć instytucje w trybie natychmiastowym, ale finalnie Ministerstwo Spraw Zagranicznych podjęło inną decyzję. Uznano, że najpierw należy przeprowadzić wnikliwe policyjne dochodzenie.
Chiny nigdy nie poinformowały rządu o istnieniu takich podmiotów, są one zatem nielegalne [...] Zbadamy dokładnie, co one tutaj robią, a następnie podejmiemy odpowiednie działania ~rzecznik holenderskiego ministerstwa spraw zagranicznych dla RTL Nieuws.
Rzecznik MSZ podał, że instytucją pomagającą obywatelom Chin na emigracji jest przede wszystkim ambasada znajdująca się w Holandii. To tam powinny zwracać się osoby, które potrzebują pomocy w sytuacji np. odnowienia prawa jazdy.
Ambasada Chin stacjonuje w Holandii od 1966 roku. Od 2003 roku funkcję ambasadora pełni Xue Hanqin.