Budżet został przedstawiony przez ministrę finansów.
fotolia.com/ fot. eyegelb/ royalty free
Prinsjesdag, obchodzony w trzeci wtorek września, to ważny dzień dla niderlandzkiej polityki. Następuje wówczas oficjalne rozpoczęcie sesji niderlandzkiego parlamentu i prezentacja budżetu na nadchodzący rok. Nie inaczej stało się wczoraj, gdy ministra finansów Sigrid Kaag przedstawiła wydatki na 2023 rok. Które informacje wydają się szczególnie istotne dla mieszkańców kraju tulipanów?
Finanse państwa
Niderlandzki rząd zaskoczył wszystkich informacją dotyczącą sytuacji finansowej kraju. Po trudnym okresie pandemii oraz całorocznej walce z inflacją także eksperci przewidywali, że Holandia straciła masę pieniędzy. Ministra finansów poinformowała jednak, że nie jest tak źle, jak mogłoby się wydawać.
Deficyt budżetowy na 2023 rok ma wzrosnąć do 3 proc. PKB, ale jest to dokładnie tyle, ile znajduje się w oficjalnym limicie Unii Europejskiej. Na niezmiennym poziomie pozostanie dług publiczny (49,5 proc.) i szacunkowo jest to normalny wskaźnik dla krajów UE.
Wsparcie pieniężne
Głównym punktem planu finansowego na 2023 rok jest rozwiązanie kryzysu energetycznego w Holandii. Na ten cel przeznaczono około 50 milionów euro. Wsparcie otrzymają osoby, które nie są w stanie zapłacić rachunków za energię, a osoby o najniższych dochodach będą mogły dodatkowo skorzystać z jednorazowej pomocy w wysokości 1300 euro.
Sigrid Kaag ogłosiła także, że politycy prowadzili zacięte rozmowy z dostawcami energii. Wynikiem tych dyskusji jest wprowadzenie pułapu cenowego, który oznacza, że nikt nie powinien zapłacić za rachunki więcej niż 290 euro miesięcznie.
Podatki
Już w przyszłym roku część opłat w Niderlandach ulegnie zmniejszeniu. Dotyczy to m.in. podatku dochodowego, który w przypadku zarobków do 70 tys. euro spadnie do 36,93 proc. Ogłoszono także, że wzrośnie kwota oszczędności, która pozostanie wolna od podatku. Obecnie będzie to 57 tys. (wcześniej: 50).
Wzrost podatków nastąpi w przypadku papierosów i napojów bezalkoholowych. Cena tych pierwszych wzrośnie o 1 euro, a drugich o 11 centów za sztukę.
Polityka klimatyczna
Polityka rządu, która dotąd kładła stanowczy nacisk na politykę klimatyczną, tym razem uległa lekkiemu wycofaniu. Poinformowano, że walka z zanieczyszczeniami jest dalej priorytetem, ale kryzys energetyczny wpłynął na zmianę dotychczasowej strategii.
W związku z obecnym wysokim poziomem cen energii podwyżka podatku od zanieczyszczających źródeł energii (gaz ziemny) oraz obniżka podatku od energii elektrycznej wejdą w życie w 2024 r., rok później niż planowano.~ komunikat niderlandzkiego rządu.
Zdrowie
Korzystanie z usług oferowanych przez niderlandzką służbę zdrowia jest przywilejem, który dotyczy tylko osób ubezpieczonych. W tym roku miesięczna składka wzrośnie o 11 euro i wyniesie mniej więcej 137 euro. Dokładne zmiany w opłatach ustalą sami ubezpieczyciele.