Bransoleta ma pomóc w ograniczeniu alkoholu.
fotolia.com/ fot.Igor Normann/ royalty free
Minister Sprawiedliwości i Bezpieczeństwa Ferdinand Grapperhaus poinformował, że na rynek całego kraju wchodzi bransoleta, której zadaniem jest kontrolowanie trzeźwości. ,,Kontroler trzeźwości” będzie obowiązkowo noszony na nogach przez osoby, które były karane za przewinienia dokonane pod wpływem alkoholu.
Kontrola trzeźwości
Decyzja o wprowadzeniu urządzenia na rynek krajowy została ogłoszona 18 maja. Zdaniem ministra, bransoleta okazała się skuteczna w fazie testowej i teraz może być już stosowana przez mieszkańców Niderlandów.
Wiele brutalnych przestępstw jest popełnianych pod wpływem alkoholu […]. Pasek na kostkę to skuteczny sposób zmiany zachowania. Dlatego chcę, aby został wdrożony w całym kraju~Grapperhaus dla AD.nl
Według badań noszenie bransolety skutecznie wpływa na osoby uzależnione od alkoholu. 74 proc. badanych ograniczyło spożycie wysokoprocentowych trunków. Ponadto osoby, które korzystały z bransolety, stwierdziły, że ograniczają picie alkoholu, nawet kiedy przestały już nosić urządzenie.
Kontrola dla przestępców
Minister Sprawiedliwości i Bezpieczeństwa jest przekonany, że nowa bransoleta zrewolucjonizuje system kontroli karanych alkoholików.
Testy na skuteczność ,,kontrolera trzeźwości” były prowadzone już od 2017 roku. Za ich przeprowadzenie odpowiedzialna jest firma GGZ Addiction Probation Foundation.
Obecnie osoby, które odpowiadały przed sądem za przewinienia dokonane pod wpływem alkoholu, były kontrolowane ok. 2 razy w tygodniu. Testy polegały na badaniu moczu, krwi oraz sprawdzaniu trzeźwości alkomatem. Dzięki bransolecie osoba posiadająca zakaz spożywania alkoholu będzie pod stałym nadzorem 24 godziny na dobę.
Alkoholizm w Niderlandach
Przestępstwa dokonywane pod wpływem alkoholu najczęściej są dokonywane na niderlandzkich drogach.
Według raportu opublikowanego przez NOS liczba zgonów na drogach spowodowanych alkoholem podwoiła się w latach 2016-2018.
Rząd zaostrzył kary za prowadzenie w stanie nietrzeźwości, jednak rozwiązanie na razie nie przyniosło zadowalających efektów.