Holandia ma niski wskaźnik bezrobocia.
Fotolia/Royalty free/alotofpeople
Kraj tulipanów jest znany z tego, że doskonale radzi sobie z bezrobociem. Większość mieszkańców nie ma problemu ze znalezieniem pracy, i potwierdzają to także statystyki. Najnowsze dane opublikowane przez Europejski Urząd Statystyczny (Eurostat) pokazują, że Holandia ma szósty najniższy wskaźnik bezrobocia w Europie.
Bezrobocie w Holandii
3 listopada Eurostat opublikował dane dotyczące bezrobocia w krajach Unii Europejskiej. Okazało się, że najniższy wskaźnik we wrześniu odnotowano w Czechach, ale Holandia nadal plasuje się na dobrej pozycji. Odsetek niezatrudnionych osób w UE wyniósł 6 proc., a w kraju tulipanów 3,8 proc. W praktyce oznacza to, że Niderlandy zajmują szósty najniższy wynik w Europie.
We wrześniu 2022 r. stopa bezrobocia kobiet w UE wyniosła 6,4 proc. i była stabilna w porównaniu z sierpniem 2022 r. Stopa bezrobocia mężczyzn wyniosła we wrześniu 2022 r. 5,7 proc., również stabilna w porównaniu z poprzednim miesiącem.
~ raport Eurostatu.
Kraj emigrantów
Nie ulega wątpliwości, że niski stopień bezrobocia w Holandii wynika bezpośrednio z wkładu pracy migrantów zarobkowych. Kraj tulipanów jest nadal w czołówce państw, do których emigrują zagraniczni mieszkańcy.
W Holandii mieszka i pracuje duży procent imigrantów z Azji i Afryki. Dotyczy to m.in. obywateli Maroka, Turcji czy Indonezji.
Na początku listopada agencja świadczeń UWV poinformowała także, że większość uchodźców z Ukrainy, którzy uciekli do Holandii przed rosyjskim reżimem, znalazła zatrudnienie w kraju. Według danych do Niderlandów przyjechało 55 tys. wschodnich obywateli, a pracę rozpoczęło około 45 tys. z nich.
Polacy w Holandii
Polacy są jedną z większych grup narodowościowych w kontekście migrantów zarobkowych w Niderlandach. Do kraju tulipanów przyciągają ich przede wszystkim lepsze zarobki, ale także większe możliwości zawodowe i komfortowe warunki zatrudnienia.
W zeszłym roku liczba Polaków w Niderlandach zwiększyła się o blisko 12 tys. Aktualnie mieszka ich tam około 200 tys.
Istnieje także druga strona medalu. Zdarza się, że Polacy stają się także ofiarami niderlandzkich pracodawców. Niektórzy Holendrzy korzystają z niewiedzy obcokrajowców i proponują im gorsze warunki zatrudnienia niż rodowitym mieszkańcom. Problem dotyczy przede wszystkim zakwaterowania.