Kto nie chciałby zamieszkać w Amsterdamie?
fotolia.com/ fot.Andrey Shevchenko/ royalty free
Amsterdam to miejsce, w którym wiele się dzieje i każdy, komu nie straszny ruch, zgiełk i gwar chciałby zamieszkać tam na dłużej. Jak się okazuje magnetyczna siła tego miasta przekłada się także na zajęcie przez niego wysokiego miejsca w ogólnoświatowym rankingu miejsc o najwyższej jakości życia. Wpływ na to miały najróżniejsze czynniki.
Lista Mercera
Już od 20 lat jedna z największych firm konsultingowych Mercer publikuje ranking miast najlepszych do życia. Opiera się na danych dotyczących zdrowia, zamożności i możliwości rozwoju kariery, a pod lupę bierze największe miasta na świecie. Znalezienie się wysoko na liście jest dość prestiżowe, a wiele firm korzysta z publikowanych przez Mercer danych przy relokacji swoich pracowników.
Najlepsi z najlepszych
Amsterdam co prawda nie załapał się do pierwszej, najbardziej prestiżowej dziesiątki miast o najwyższej jakości życia, jednak zajęcie miejsca dwunastego także jest bardzo nobilitujące i stanowi potwierdzenie faktu, że wiele osób chciałoby się w tym mieście osiedlić.
Aby określić poziom jakości życia w miastach, pod uwagę wzięto między innymi takie czynniki jak: infrastruktura, standardy sanitarne, klimat, ilość mieszkających tam na stałe imigrantów, statystyki dotyczące przestępczości oraz dostęp do komunikacji.
Na miejscu pierwszym znajduje się bezkonkurencyjny Wiedeń, który zajmuje tę pozycję nieprzerwanie już od 9 lat.
Poniżej lista top 10 miast według Mercer:
1. Wiedeń, Austria
2. Zurych, Szwajcaria
3. i 4. (ex aequo) Auckland, Nowa Zelandia i Monachium, Niemcy
5. Vancouver, Kanada
6. Dusseldorf, Niemcy
7. Frankfurt, Niemcy
8. Genewa, Szwajcaria
9. Kopenhaga, Dania
10. i 11 (ex aequo) Basel, Szwajcaria i Sydney, Australia
Miejsce 12 przypadło Amsterdamowi, jednak jeżeli lista zawiera dwa przypadki ex aequo, to można by pokusić się nawet o komentarz, że holenderskie miasto teoretycznie zamyka listę na pozycji dziesiątej.
Warszawa także znalazła się na liście Mercer, jednak dopiero na miejscu 82., tuż za Bratysławą (80.) i Wilnem (81.).
Miasta najdroższe do życia
Przy okazji Mercer udostępnił także statystyki pokazujące, jak największe na świecie miasta wypadają w kontekście kosztów życia. Tutaj na pierwszy plan wysuwają się miasta azjatyckie z Hongkongiem na miejscu pierwszym. Na pozycji trzeciej znalazł się Zurych, a na dziesiątym Bern – jedyne europejskie akcenty pośród top 10. najdroższych.
Szczęśliwie Amsterdam okazuje się być „dopiero” 50. najdroższym miastem do życia na świecie, a nasza stołeczna Warszawa uplasowała się na pozycji 154.